האתר בהרצה, במידה ודרוש מידע שאינו קיים - נשמח אם תצרו עימנו קשר

אודות משה קופפרמן

משה קופפרמן
משה קופפרמן. צילום: יאיר פלג

סיפור חיים

משה קופפרמן נולד ב-1926, בעיר יארוסלב שבדרום מזרח פולין, למשפחה שעסקה במסחר וניהלה חנות טקסטיל. אביו בא ממשפחת חרשי נחושת וזהו מקור שם המשפחה (קופר – מן).

קופפרמן ואחותו הגדולה גדלו עם הוריהם מוקפים במשפחתם המורחבת.

כילד למד בביה"ס "תרבות" בירוסלב, והספיק לחגוג את בר המצווה שלו פחות מחודש לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה וכיבושה של פולין.

מספר חודשים חיה המשפחה תחת כיבוש, ולאחר מכן גורשו באחת מרבית היהודים לאזור הגובל בטריטוריה הסובייטית. גירוש זה היה חוויה מכוננת עבור קופפרמן.

משפחת קופפרמן הגיעה עד לבוב, ומשם גורשה  ב-1940 לאורל ואחר כך לקזחסטן. שנות הנדידה בין מחנות עבודה היו שנים קשות של סבל מרעב ומחלות. שני הוריו נפטרו בתקופה זו. בכדי לשרוד עבד משה הנער בעבודות פיזיות קשות. 

בודדים מבני המשפחה שרדו את תקופת המלחמה, ובסופה חזרו קופפרמן ואחותו לפולין. פולין שפגשו, "פולין ללא יהודים", והעולם שהיה ונחרב  היכו אותם בהלם.

קופפרמן הצטרף לתנועת "דרור", ובמסגרתה עבר למחנה עקורים בגרמניה. אחותו נותרה בפולין ומתה שם מאוחר יותר.

ב"דרור" גובש הגרעין שעתיד להקים את קיבוץ לוחמי הגיטאות. שנים אלו הציבו את קופפרמן על מסלול חיים חדש, מסלול של הגשמה ויצירה ביחד עם צעירים נוספים כמוהו. ב-1948 עלה ארצה עם חבריו.  

במסגרת ההכשרה המקצועית למד קופפרמן טפסנות בקיבוץ עין-חרוד (במקצוע זה עבד בשנותיו הראשונות בארץ), ובתוך כך הכיר את מיה, עימה חלק את חייו עד יומו האחרון. ב-1949, עלה הזוג הצעיר עם הגרעין המייסד לקרקע והקים את קיבוץ לוחמי הגטאות.

משה ומיה הקימו משפחה ונולדו להם שלוש בנות ובן. הם היו שותפים בתהליך הבנייה והביסוס של המקום, כאשר העבודה וחיי הקיבוץ, לצד המשפחה, תופסים חלק מרכזי בחיים. ברבות השנים נולדו להם נכדים ונינים.

הגירוש, הנדודים, האובדן, ההרס וההשרדות מחד, והבנייה, היצירה, השגרה והיציבות מאידך, הם גורמים מכוננים ונוכחים ביצירתו של קופפרמן.

האמנות

קופפרמן ספג את האהבה למלאכות מינקות –  אביו היה מצייר ציורי קודש ויוצר עבודות ויטראז' ואמו היתה רוקמת נדוניות לכלות. כילד הרבה אף הוא לרשום דיוקנאות.

בשנת 1947 בזמן ששהה במחנה העקורים בגרמניה, בסמינר העולמי של תנועת "דרור". הוא החל לעסוק ברישום, בעיקר של אילוסטרציות וקריקטורות.

בשנותיו הראשונות בקיבוץ עבד קופפרמן בענף הבנייה ובענפי המשק האחרים וצייר בשעות הפנאי. כמעט עשרים שנה חילק את זמנו בין העבודה בקיבוץ לבין הציור עד שב-1967 התמסר כולו לציור ולעבודה בסטודיו –  "האטלייה".

קופפרמן היה אוטודידקט. למרות כשרון הציור הבולט הוא מעולם לא למד ציור באופן פורמלי. עם זאת בראשית שנות ה-50 הצטרף קופפרמן לקורסים קצרים לציור שהודרכו על ידי זריצקי וסטימצקי, ושניתנו לחברי קיבוצים.

ב-1961 שהה כחצי שנה בפריס, במהלכה צייר וספג אמנות. ב-1975 נסע לארצות הברית לרגל תערוכה קבוצתית בה השתתף. הוא שהה בניו-יורק כארבעה חודשים הציג תערוכת יחיד בגלריה ברטה אורדנג ונפגש עם קולגות ומבקרי אמנות. במסעות אלה נחשף והכיר את עולם האמנות הרחב.

במשך השנים הציג תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בגלריות ובמוזיאונים חשובים בארץ ובעולם (לרשימת התערוכות) ואף זכה בפרסים והוקרה רבה (כולל פרס ישראל) (לרשימת הפרסים).

קופפרמן יצר מתוך מוסר עבודה של פועל בעל מלאכה. הוא נהג להגיע לעבודתו באטלייה מידי יום ביומו, כולל שבתות וחגים, עד כחודש לפני מותו. הוא נפטר ביוני 2003.

משה קופפרמן צילום: יאיר פלג
משה קופפרמן צילום: יאיר פלג
משה קופפרמן, ציור, 2003
משה קופפרמן, ציור, 2003
משה קופפרמן, ציור, 1996
משה קופפרמן, ציור, 1996

פרסים

דילוג לתוכן